2X1550 kVA | 2,4 MW | Szpital Uniwersytecki w Strasburgu (Francja)

HIMOINSA zapewnia nadmiarowe zasilanie awaryjne w jednym z najbardziej zaawansowanych ośrodków chirurgicznych na świecie

STUDIUM PRZYPADKU | 2X1550 kVA | 2,4 MW  |  Szpital Uniwersytecki w Strasburgu (FRANCJA)



Streszczenie projektu:

Miejsce: Strasburg (Francja)

Zainstalowana moc: 2X1550 kVA = 2,4 MW 

Agregaty prądotwórcze: 2 jednostki HTW-1550 T5  5086x2796x2330 mm (D x S x W)

Konfiguracja specjalna: Redundantne zasilanie ze zsynchronizowanym układem rozruchowym, który pozwala osiągnąć 100% obciążenia w 10 sekund. Dwa redundantne sterowniki na agregat i podwójny układ tłumików. 

Instalator: SOVEC

Złożoność projektu wymagała przeprowadzenia przez inżynierów HIMOINSA dogłębnej analizy zarówno samego projektu, jak i produkcji oraz montażu urządzeń. Do problemu wrażliwości zastosowań szpitalnych doszły obowiązujące we Francji liczne przepisy w zakresie ochrony środowiska i bezpieczeństwa dostaw energii, które skomplikowały prace inżynieryjne pod względem dostosowania każdej części procesu do wymogów technicznych i prawnych.

Szpital Uniwersytecki to nowy oddział Szpitala Cywilnego w Strasburgu, zajmujący się leczeniem schorzeń układu pokarmowego, a także wiodący ośrodek chirurgii zdalnej i minimalnie inwazyjnej. Nowy budynek, w którym się mieści, wyposażony w najnowocześniejsze technologie chirurgiczne, jest podłączony do dwóch różnych sieci energetycznych. Zasilanie jest dystrybuowane przez oddzielne obciążenia podłączone do wspólnej magistrali. Wedle francuskiej normy NF61940-37312 w tego rodzaju obiektach szpitalnych wymagane jest:

  • redundantne zasilanie;
  • zagwarantowanie ciągłości zasilania na czas konserwacji transformatorów.

Mając to na względzie spółka HIMOINSA dostarczyła dwa agregaty prądotwórcze do pracy w trybie standby o mocy 1550 kVA, zsynchronizowane z każdą z sieci i zaprogramowane za pomocą układu równoległego rozruchu. Oba agregaty uruchamiają się synchronicznie i przejmują 100% obciążenia w ciągu 10 sekund, ale tylko jeden kontynuuje pracę w trybie awaryjnym, kiedy zasilanie zostanie już przywrócone.



CEL 

Projekt wymagał awaryjnych agregatów prądotwórczych, które są w stanie synchronizować się z dwiema różnymi sieciami i w razie awarii jednej z nich rozpocząć dostarczanie 1550 kVA mocy w ciągu 10 sekund. Instalacja musiała spełniać surowe francuskie przepisy dotyczące emisji akustycznych i środowiskowych oraz zapewniać bezpieczeństwo dostaw podczas konserwacji transformatorów w głównych sieciach energetycznych. 

ROZWIĄZANIE

HIMOINSA zapewnia ciągłość dostaw prądu za pomocą układu zsynchronizowanego uruchamiania. Dostarczana moc może osiągnąć 2,4 MW, czyli dwa razy więcej niż obecne potrzeby tego nowego oddziału szpitalnego. Dzięki zamontowaniu systemu zarządzania wg zapotrzebowania na moc albo sterowania watmetrycznego, sterowniki wykrywają bieżący poziom zapotrzebowania. Jeżeli przekroczy ono określony próg, oba agregaty zaczynają pracować równolegle, dostarczając do 3100 kVA energii w określonych godzinach, tak aby pokryć szczytowe zapotrzebowanie.



Specyfikacje techniczne:

Dostarczono dwa agregaty HTW1550 T5 wyposażone w silniki Mitsubishi. Są to modele cechujące się emisją na poziomie zgodnym z francuską ustawą 2910, według której silniki o mocy cieplnej od 2 MW do 20 MW muszą mieścić się w limitach emisji NOx i HCH. 

Systemy sterowania są redundantne dzięki dwóm sterownikom na każdy agregat, co gwarantuje pewną pracę urządzeń nawet w przypadku awarii któregokolwiek ze sterowników. Ponadto instalacja wyposażona jest programowalny sterownik logiczny czyli PLC, który reguluje pracę tego złożonego systemu. Wszystkie parametry elektryczne zarówno samej instalacji, jak i agregatów można wyświetlać na zdalnym ekranie.


Kolejnym wyzwaniem w projekcie było zapewnienie zasilania w szpitalu podczas corocznej konserwacji wymaganej przez francuskie przepisy dotyczące transformatorów w głównych sieciach. HIMOINSA opracowała złożony system, który steruje pracą dużej liczby wejść i wyjść niskiego napięcia, zapewniając bezpieczeństwo podczas wspomnianych prac konserwacyjnych zarówno podłączonych urządzeń, jak i użytkowników instalacji.



Podwójny układ tłumików:

Instalacja wyposażona jest w podwójny układ tłumików, który utrzymuje przeciwciśnienie w urządzeniach i zapewnia utrzymanie hałasu na minimalnym poziomie. Aby maksymalnie zredukować zanieczyszczenie hałasem, szczelnie zamknięte pomieszczenie, gdzie znajdują się agregaty prądotwórcze, zostało całkowicie wyciszone, m.in. za pomocą kratek z napędem na wylotach powietrza chłodzącego pomieszczenie i silentbloków, które pochłaniają wibracje z generatorów i wsporników podtrzymujących tłumiki.



Thierry Blond, Kierownik ds. sieci w SOVEC Entreprises. 

W ramach projektu budowy Szpitala Uniwersyteckiego w Strasburgu, spółka SOVEC Entreprises poszukiwała od momentu wygrania przetargu firmy partnerskiej, która zajmie się instalacją dwóch awaryjnych agregatów prądotwórczych o mocy 1550 kVA. Ostatecznie wybór padł na spółkę HIMOINSA, która w trakcie negocjacji technicznych i handlowych wykazała się swoim doświadczeniem, które pozwoli jej zrealizować tego typu projekt. Każdy etap – od projektowania, przez odbiór fabryczny i realizację, po rozruch – potwierdził, że wybraliśmy odpowiedniego partnera.